DRODZY PARAFIANIE

W dniu 1.07.2001 roku dekretem Ks. Bpa Jana Bernarda Szlagi rozpocząłem prace, jako proboszcz w parafii Św. Marii Magdaleny. Po 20 latach, pragnę z serca podziękować za wszystko, czego parafianie dokonali w tym czasie w znaczeniu materialnym i duchowy. Dziękuję za wszystkie dowody waszej życzliwości, wsparcie materialne tylu waszych prac oraz za modlitwę.

Wszystkie wasze osiągnięcia, które budują waszą przyszłość przedstawiam poniżej.

WYKONANE PRACE PRZEZ PARAFIAN W STRZEPCZU W LATACH 2001-2020

• całkowita wymiana instalacji elektrycznej w kościele (inicjatywa Ks. proboszcza Skwiercza)
  • odprowadzenie wody deszczowej z kościoła
  • budowa od VIII 2002 do września 2006 nowej plebanii, jej całkowite wyposażenie, uzbrojenie terenu (odwodnienie, kostka), zieleń…
  • malowanie całego kościoła
  • całkowite uporządkowanie cmentarza: ogrodzenie, kostka, zieleń, kaplica przy cmentarzu.
  • schody kamienne do kościoła
  • miejsce upamiętniające pracujących w czasie wojny i po wojnie a pochowanych poza parafią kapłanów (proboszczów)
  • dwa nowe krzyże.
  • renowacja figury Matki Bożej Strzepskiej.
  • renowacja bocznych ołtarzy (Matki Bożej Nieustającej Pomocy zasłaniany)
  • renowacja ołtarzy i figur św. Piotra i Pawła
  • wszystkie nowe drzwi do kościoła
  • ogrzewanie w kościele, zmiana posadzki pod ławkami, nowy piec, zbiornik na olej.
  • całkowity remont starej plebanii (dach, konstrukcje dachowe, stropy, ścianki działowe na strychu, przystosowanie parteru dla nowej apteki – udział finansowy parafii 90 tys.), umeblowanie poddasza do zamieszkania i meble w tych pomieszczeniach), obejście tego budynku,
  • nowe meble w zakrystii
  • przystosowanie pomieszczenia na parterze w starej plebanii dla Poradnictwa Rodzinnego.
  • wymiana wszystkich żyrandoli w kościele
  • instalacja alarmowa w plebanii.
  • ogrodzenie kamienne przy kościele, czapki, przęsła metalowe.
  • 3 witraże w prezbiterium: Św. Jan Paweł II, Św. Siostra Faustyna, Jezus Miłosierny i wymalowanie prezbiterium.
  • 10 witraży w kościele przedstawiające Dekalog.
  • prace w piwnicy starej plebani: toalety, pozostałe pomieszczenia (ściany, posadzka, malowanie, meble w kuchni i urządzenia AGD.)
  • nowe wejście do starej plebanii: zadaszenie, witryny okienne, drzwi
  • rozbiórka części salki katechetycznej i jej remont: drzwi, okna, malowanie, dach.
  • wymiana wszystkich ławek w kościele oraz nowa w nich tapicerka oraz dodatkowe ławki w nawach bocznych.
  • kostna brukowa wraz z podbudową przy kościele
  • kostka na placu przy plebanii.
  • renowacja drzwi w kościele.
  • przygotowanie placu przy organistówce: wywóz ziemi, utwardzenie podłoża, kostka (udział Urzędu Gminy umowa o tzw. użyczenie na 5 lat), zieleń na skarpie.
  • przejście z plebanii do kościoła (chodnik, krzewy, mur)
  • nowa kostnica: dach, okna, płytki, malowanie, witryny przed wejściem
  • prace przy organistówce: wewnętrzne porządki, strop, dach, nowe okna, projekt instalacji kanalizacyjnej i wodnej i wykonanie tego., doprowadzenie prądu (nowa skrzynka)
  • panele fotowoltaiczne na plebanii.

DROBNIEJSZE PRACE:

• nowe tabernakulum
  • odnowienie wszystkich naczyń liturgicznych i zakup nowych
  • witraże w zakrystii i jeden w kościele
  • zegar na wieży kościoła
  • kostka przy wejściu do kościoła
  • oświetlenie kościoła wewnątrz – prezbiterium.
  • agregat prądotwórczy do plebanii.
  • urządzenie do sprzątania kościoła
  • wycinka drzew na cmentarzu
  • chodnik w kościole.
  • skórzane meble do ślubu: klęcznik, fotele dla nowożeńców i krzesła dla świadków.

NIEKTÓRE DUCHOWE DZIEŁA PARAFIAN ZE STRZEPCZ W LATACH 2001 – 2020.

• udział ok. 1.300 parafian w pielgrzymkach zagranicznych i w Polsce.
  • przyjęcie 1.400.000 Komunii św.
  • włączenie do wspólnoty Kościoła ponad 800 dzieci
  • ponad 800 dzieci przystąpiło do I Spowiedzi św. i I Komunii św.
  • przygotowanie 5 festynów i wyjazd dzięki zebranym środkom ok. 300 dzieci na kolonie.
  • organizacja 5 festiwali „Pater Noster”, dzięki którym wiele osób w Polsce dowiedziało się o parafii Strzepcz.
  • przygotowanie przez parafian Jubileuszu 700 – lecia istnienia parafii i 70 – lecia konsekracji obecnego kościoła.
  • ponad 100 ministrantów służyło do Mszy św.
  • były dzieci i młodzież śpiewająca w scholii.
  • istnieje grupa czytających Słowo Boże i śpiewających psalm podczas Mszy św.
  • raz w miesiącu były Msze św. dla dzieci (od sierpnia 2020 roku w każdą niedzielę) i dla młodzieży.

Wierzę, że dobre ziarno duchowe i materialne zasiane przez parafian przyniesie obfite owoce w przyszłości, szczególnie w życiu rodzin i powołaniach kapłańskich.

Jeszcze raz dziękuję za wasze dobre serca i tyle wykonanych dzieł w ciągu ostatnich 20 lat mojego proboszczowania.

Ks. Andrzej Kmiecik