Za nami VII OGÓLNOPOLSKI FESTIWAL PIEŚNI RELIGIJNEJ
„PATER NOSTER” STRZEPCZ 2023
3 czerwca 2023 roku świątynia parafialna w Strzepczu była po raz 7. stolicą muzyki chóralnej na Pomorzu i w Polsce. W murach kościelnych kilkuset chórzystów z różnych regionów kraju walczyło o nagrodę Grand Prix, którą ufundował Samorząd Województwa Pomorskiego.
Przygotowania do festiwalu trwały od kilku miesięcy. Dziesiątki listów, e-maili, telefonów, pism do sponsorów, patronów, partnerów, setki przejechanych kilometrów, kilka spotkań organizacyjnych – tego nie widać, jednak bez pracy grupy organizacyjnej nie udałoby się przygotować wydarzenia zarówno pod kątem artystycznym
– muzycznym jak i organizacyjnym – technicznym.
Podobnie jak w latach poprzednich, głównymi organizatorami przedsięwzięcia byli: Stowarzyszenie Młodych Artystów Ziemi Wejherowskiej z Tomaszem Chyłą jako Dyrektorem Artystycznym na czele, Proboszcz Parafii pw. Św. Marii Magdaleny w Strzepczu Andrzej Kmiecik, Akademia Muzyczna w Gdańsku z prof. dr hab. Markiem Rocławskim, który był także członkiem jury. Za liczne sprawy techniczne podobnie jak w latach poprzednich odpowiadali – Dyrektor Festiwalu – Jan Trofimowicz a także niezawodni Paulina Kuberna oraz Tomasz Chyła.
Patronat nad festiwalem objęli jak w poprzednich edycjach: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, JE Biskup Pelpliński Ryszard Kasyna, Marszałek Województwa Pomorskiego – Mieczysław Struk, Wojewoda Pomorski – Dariusz Drelich, Starosta Wejherowski – Gabriela Lisius, Wójt Gminy Linia – Bogusława Engelbrecht.
Sponsorami festiwalu byli: ENERGA GRUPA ORLEN, Fundacja Orlen dla Pomorza, KGHM, BAT Sierakowice, BS Sierakowice, OKTAN, WIKĘD, KOST-BET, ELWOZ, AGD Luzino, NEXUS, Pensjonat „Zew Morza”, Wicki Kazimierz – Usługi Remontowo-Budowlane, MURKAM, Kaszub Travel, Zakłady Mięsne Kościerzyna, GOSZ Sierakowice, NECON, LUBIANA, Sklepy spożywcze JUSTYNKA, KRUSZYWO – Linia, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, Starostwo Powiatowe w Wejherowie, Urząd Gminy w Lini.
Skład jury, które oceniało chóry wraz z Markiem Rocławskim stanowili: Przewodnicząca prof. dr hab. Katarzyna Sokołowska z Bydgoszczy oraz prof. dr hab. Krzysztof Kusiel – Moroz z Warszawy.
Nieprzerwanie od pierwszej edycji festiwalu „centrum organizacyjnym” jest miejscowa Szkoła Podstawowa im. Aleksandra Labudy, w której przy wydatnej pomocy dyrekcji i pracowników chóry miały przygotowane sale do prób i garderoby. Panie kucharki raczyły przybyłych chórzystów oraz osoby towarzyszące pysznym domowym obiadem. Panie z miejscowego Koła Gospodyń Wiejskich „Słoneczniki” przygotowały pyszne swojskie jadło oraz pyszne ciasta oraz ciepłe i zimne napoje.
Uroczystego powitania przybyłych chórzystów i gości a także otwarcia festiwalu dokonali: ks. Proboszcz Andrzej Kmiecik, Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski oraz Wójt Gminy Linia – Bogusława Engelbrecht. Przez kilka godzin świątynię w Strzepczu wypełniały pieśni w różnych językach, część z nich stanowiły piękne kompozycje
z przewodnim motywem festiwalu modlitwą Ojcze Nasz – Pater Noster.
Punktualnie o godzinie 18.00 rozpoczęła się uroczysta Eucharystia, podczas której wszyscy chórzyści zaśpiewali Gaude Mater Polonia. Po liturgii nastąpiło wręczenie podziękowań licznym sponsorom i partnerom festiwalu. Każdy z dyrygentów otrzymał także podziękowanie dla chóru za udział w festiwalu. Podziękowania trafiły także do członków jury festiwalu i Beaty Felczykowskiej, która wcieliła się znakomicie w rolę konferansjera wydarzenia. Specjalną pamiątką tegorocznej edycji był talerz z namalowanymi: logo festiwalu i motywem haftów i kwiatów kaszubskich.
W kategorii chórów akademickich wystąpił jedynie jeden chór, wcześniej zgłoszone bowiem i zakwalifikowane z różnych względów nie wystąpiły w festiwalu. Tym samym jury nie przyznało miejsca I ani II a III miejsca wywalczył Chór Akademicki Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich z Bydgoszczy. W kategorii chórów kościelnych zwyciężył Dziewczęcy Chór „Paradiso” z Poznania. II miejsca zajął Chór „Credo” z Mierzyna a III Gminno – Parafialny Chór Św. Cecylii z Drzycimia. Wyróżniono także Szczeciński Chór Katedralny. Pośród chórów świeckich bezapelacyjnie najwyżej oceniono Wrocławski Chór Żeński, II miejsce wywalczył Żeński Zespół Wokalny Re-kontra z Bydgoszczy natomiast III Chór Młodzieżowy Canto Zespołu Szkół Muzycznych im. Czesława Niemena we Włocławku. Wyróżnienie otrzymał Chór „Cantata” z Elbląga. Jury przyznało także kilka nagród regulaminowych: Dyplom i nagrodę za ciekawą interpretację utworu, kompozytora współczesnego otrzymał Żeński Kameralny Chór Lutnia z Malborka
za utwór „Zdrowaś Królewno Wyborna” Andrzeja Koszewskiego. Dyplom i nagroda za najlepiej wykonany utwór w języku kaszubskim trafiły do Wrocławskiego Chóru Żeńskiego za utwór „Chwała Tobie, Królu Wieków” Anny Rocławskiej-Musiałczyk. Nagroda Wojewody Pomorskiego za wysoką kulturę brzemienia stały się udziałem Żeńskiego Zespołu Wokalnego Re-kontra z Bydgoszczy. Nagroda Pensjonatu „Zew Morza” w Jastrzębiej Górze (wyjazd dla dwóch osób), za inspirującą kreację artystyczną zdobyła Izabella Chlubek. Nagrodę Biura Pielgrzymkowego „Kaszub Travel” z Kościerzyny dla Najlepszego Dyrygenta Festiwalu zdobyła Izabela Polakowska-Rybska z Wrocławskiego Chóru Żeńskiego. Puchar Gdańskiego Oddziału Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, za najciekawszą prezentację utworu z towarzyszeniem fortepianu zdobył Chór Dziewczęcy „Paradiso” za utwór „Tantum Ergo” Gabriela Faure. Puchar Rektora Akademii Muzycznej w Gdańsku za najlepsze wykonanie utworu o tematyce „Pater Noster” zdobył Żeński Zespół Woklany Re-kontra
z Bydgoszczy za utwór „Pater Noster” Michała Gozdka. Zwieńczeniem wręczania nagród i punktem kulminacyjnym gali było ogłoszenie laureata NAGRODY GRAND PRIX – MARSZAŁKA WOJEWÓDZTWA POMORSKIEGO, który zdobył WROCŁAWSKI CHÓR ŻEŃSKI. Nagrodę w imieniu Marszałka wręczyła Radna Sejmiku Województwa Pomorskiego Iwona Mielewczyk. Ponadto w uroczystej gali udział wzięli m.in.: Wicewojewoda Pomorski Aleksander Jankowski, Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Kazimierz Klawiter, który odczytał także list od Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Jarosława Sellina, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Członek Zarządu Powiatu Wejherowskiego Kazimierz Bistroń, Przewodniczący Rady Gminy Linia Tadeusz Klein, wraz z Zastępcą Mirosławem Ellwart, Dyrektor Biura Wojewody Tomasz Gieszcz. Ponadto liczne grono sponsorów i partnerów festiwalu.
Ostatnim punktem gali był koncert laureatów, na którym wystąpiły: Wrocławski Chór Żeński a także Chór Dziewczęcy „Paradiso”. Po zakończeniu goście festiwalowi a także sponsorzy, partnerzy i organizatorzy spotkali się na kolacji w plebani parafialnej.